poniedziałek, 13 lutego 2017

Zakończenie roku w SLO dla Dorosłych

Czas wzruszeń! – uroczyste zakończenie roku w Społecznym Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych w Raciążu

W dniu 3 lutego 2017 roku w Karczmie Retro w Kraszewie – Gaczułtach odbyło się uroczyste zakończenie roku dla absolwentów Społecznego Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Raciążu.
Dla byłych słuchaczy szóstego semestru, którzy po dwóch latach nauki, pełnych wielu wyrzeczeń otrzymali wymarzone i długo oczekiwane świadectwa ukończenia szkoły średniej, był to niezwykły, uroczysty i zapadający w pamięć dzień.

Grupa słuchaczy po ukończeniu szkoły zawodowej kontynuowała edukację w liceum, aby po dwuletnim cyklu kształcenia otrzymać dyplom ,będący przepustką uprawniającą do podejmowania nauki w szkołach policealnych, a po zdaniu egzaminu dojrzałości, także na studiach licencjackich lub magisterskich. 




Impreza była pięknym zwieńczeniem pracy pedagogów, dyrekcji, a przede wszystkim słuchaczy, którym mimo wielu przeszkód i trudności wynikających z konieczności godzenia życia prywatnego, zawodowego i rodzinnego z życiem szkolnym ,udało się dotrzeć do mety i utwierdzić w przekonaniu, że marzenia się spełniają.
W uroczystości uczestniczyli : dyrektor Zespołu Szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Raciążu - Andrzej Nizielski oraz  nauczyciele:  Łukasz Palmowski, Stefan Modrzejewski, Janina Pieczura, Jolanta Wiśniewska oraz Teresa Wrzosek.


Swoją obecnością na uroczystości zakończenia roku zaszczycili wszystkich : Burmistrz Miasta Raciąż- Mariusz Godlewski, przewodniczący Rady Gminy- Jarosław Jaworski oraz sekretarz Społecznego Towarzystwa Oświatowego-  Jarosław Pietrzak.



Okazja była szczególna - o czym świadczyły piękne, wzruszające, zmuszające do refleksji nad przyszłością przemówienia zaproszonych gości. Zgodnie z tradycją spotkanie rozpoczął dyrektor  Pan  Andrzej Nizielski , gratulując grupie absolwentów ukończenia szkoły i osiągnięcia godnych pozazdroszczenia bardzo dobrych wyników kształcenia.
W swoim wystąpieniu dyrektor przyznał, że godzenie obowiązków szkolnych z pracą zawodową i życiem osobistym nie należy do łatwych, a osoby, którym się to udaje zasługują na szczególne wyrazy uznania.
Dyrektor szkoły dokonał również podsumowania minionych lat , dziękując za owocną współpracę kadrze pedagogicznej. Docenił pracę pedagogów na rzecz prowadzonej przez niego placówki oświatowej. Miłym akcentem były ciepłe słowa skierowane do nauczyciela geografii i podstaw przedsiębiorczości, pana Łukasza Palmowskiego, który był pomysłodawcą utworzenia klasy liceum ogólnokształcącego na podbudowie dwuletniej szkoły zawodowej. Dzięki jego zaangażowaniu i determinacji udało się to zrobić dosłownie w ostatniej chwili – w sesji zimowej. Był to strzał w dziesiątkę! Dzięki tej inicjatywie przed grupką stosunkowo młodych ludzi w wieku produkcyjnym otworzyła się droga do lepszej przyszłości. Dziś będą oni mieli możliwość spełnienia własnych marzeń, znalezienia lepszej i satysfakcjonującej pracy.
Korzystając z okazji dyrektor, pan Andrzej Nizielski zachęcił swoich absolwentów do kontynuowania nauki na nowych, przyszłościowych, medycznych kierunkach kształcenia, które oferuje swoim słuchaczom Publiczna Szkoła Policealna w Raciążu. Zapewnił, że z powodu postępującego procesu starzenia się społeczeństwa po ukończeniu edukacji z łatwością znajdą oni pracę w placówkach służby zdrowia. Przyznał, że wielu absolwentów opiekuna medycznego już znalazło zatrudnienie w Centrum Medycznym Grupa Zdrowie w Kraszewie – Czubakach. Wspomniał także o innej ciekawej alternatywie dla osób, które ukończą wspomniany kierunek kształcenia – będą one mogły zakładać własne firmy świadczące usługi medyczne i samodzielnie zarządzać zespołem ludzi.


 Szczere gratulacje absolwentom Społecznego Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych złożył również Burmistrz Miasta Raciąż, pan Mariusz Godlewski, który zwrócił uwagę na poniesiony przez nich trud i wyrzeczenia, które musieli poczynić, aby spełnić własne marzenie - zdobyć średnie wykształcenie. 



W imieniu dyrekcji, wiele ciepłych, pięknych słów skierowała do swoich wychowanków opiekunka semestru, pani Janina Pieczura, gratulując wytrwałości, odwagi oraz zapału i determinacji w realizacji stawianych sobie celów. Powiedziała między innymi:
Osiągnięte przez Państwa znakomite wyniki kształcenia są świadectwem ogromnej dojrzałości, wytrwałości, odpowiedzialności oraz ponadprzeciętnego zaangażowania w wykonywanie obowiązków szkolnych. Dali się Państwo poznać, jako osoby zorganizowane, pracowite i systematyczne.
W tym niezwykłym dniu życzę Państwu odwagi w dążeniu do spełniania własnych marzeń, wytrwałości w pokonywaniu przeszkód i przeciwności losu, codziennego uśmiechu oraz pogody ducha. Niech przyszła praca będzie dla Państwa nie tylko formą spełnienia ambicji, ale przede wszystkim życiową przygodą, dającą wiele radości i nieustającą satysfakcję.


W swoim wystąpieniu nauczycielka języka polskiego przytoczyła słowa Coolidgea Calvina, będące doskonałą receptą na życiowy sukces:

"Nic na świecie nie zastąpi wytrwałości. Nie zastąpi jej talent - nie ma nic powszechniejszego niż ludzie utalentowani, którzy nie odnoszą sukcesów. Nie uczyni niczego sam geniusz - nienagradzany geniusz to już prawie przysłowie. Nie uczyni niczego też samo wykształcenie - świat jest pełen ludzi wykształconych, o których zapomniano. Tylko wytrwałość i determinacja są wszechmocne".
Na zakończenie wieloletnia polonistka, pani Janina Pieczura, której zaangażowanie w kształcenie młodych ludzi i widoczna dbałość o kulturę języka zasługują na szczególne wyrazy uznania - przyznała, że bardzo zżyła się ze swoją grupą. W toku dwuletniej edukacji poznała biografie poszczególnych osób, które już na zawsze pozostaną w jej pamięci. Kończąc przemowę powiedziała:
Życie to teatr. Odgrywajcie swoje role najlepiej jak umiecie. Pamiętajcie! Mityczny Odyseusz mógł wrócić do ojczyzny, swojej żony Penelopy i syna Telemacha w ciągu dwóch tygodni. Zajęło mu to dziesięć lat. Życzę wam żeby wasza podróż trwała długo, żebyście dzielnie pokonywali problemy dnia codziennego!
Do swoich byłych uczniów przemówił również nauczyciel geografii i podstaw przedsiębiorczości, pan Łukasz Palmowski. Odczytał dezyderat zawierający piękne wskazówki na dalsze życie:
Drogi słuchaczu! Niech Twoje osiągnięcia będą dla Ciebie źródłem radości. Wykonuj swoją pracę z sercem, jakkolwiek byłaby skromna. Ją jedynie posiadasz w zmiennych kolejach losu.. Bądź sobą, zwłaszcza nie udawaj uczucia, ani nie podchodź cynicznie do miłości, albowiem wobec oschłości i rozczarowań ona jest wieczna jak trawa. Przyjmij spokojnie, co Ci lata doradzają, z wdziękiem wyrzekając się spraw młodości. Rozwijaj siłę ducha, aby Cię osłonić w nagłym nieszczęściu. Nie dręcz się tworami wyobraźni. Wiele obaw rodzi się ze znużenia i samotności. Obok zdrowej dyscypliny bądź dla siebie łagodny. Jesteś dzieckiem wszechświata nie mniej niż drzewa i gwiazdy. Masz prawo być tutaj. Tak więc żyj w zgodzie z Bogiem, czymkolwiek się trudzisz i jakiekolwiek są twoje pragnienia! W zgiełku i pomieszaniu życia zachowaj spokój ze swą duszą. Przy całej złudności, znoju i rozwianych marzeniach jest to piękny świat. Bądź uważny. Dąż do szczęścia!
Życzenia wszystkim słuchaczom kończącym naukę złożył również przewodniczący Rady Gminy pan Jarosław Jaworski. Podkreślił ogromny wkład dyrektora, pana Andrzeja Nizielskiego, dzięki którego pomysłowości i przedsiębiorczości Zespół Szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Raciążu został powołany do istnienia i przez blisko ćwierć wieku nieustannie, prężnie się rozwija, aby sprostać potrzebom edukacyjnym lokalnej społeczności.
Przemawiając do zgromadzonych powiedział:
Życzę Wam szczęścia! Gdy zaczynaliście tę szkołę z pewnością zastanawialiście się jak to będzie, jak sobie poradzicie. Teraz gdy dotarliście do końca odczuwacie ogromną satysfakcję. Istnienie szkoły, którą było Wam dane ukończyć jest niewątpliwą zasługą dyrektora, pana Andrzeja Nizielskiego, którego kreatywność i umiejętność odpowiadania na potrzeby zmieniającego się rynku pracy sprawiła, że nie tylko Liceum dla Dorosłych, lecz także Publiczna Szkoła Policealna w Raciążu istnieją do dziś, kształcąc w kierunkach, na które jest największe zapotrzebowanie i po których ukończeniu absolwenci z łatwością znajdują zatrudnienie.



Gratulacje absolwentom złożył również wieloletni nauczyciel języka rosyjskiego z sukcesami współpracujący z Zespołem Szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Raciążu, aktywnie działający na rzecz promocji szkoły w lokalnym środowisku, pan Stefan Modrzejewski. Poinformował kolegów z rady pedagogicznej i swoich wychowanków, że miniony rok szkolny był ostatnim w jego karierze nauczycielskiej, gdyż przechodzi na emeryturę. Podkreślił jednak, że nie jest to definitywny koniec współpracy ze szkołą, a dyrekcja w każdej sytuacji może liczyć na wsparcie i pomoc z jego strony. Na zakończenie swojej przygody z edukacją skierował wzruszające słowa do wszystkich uczestników uroczystości, a przede wszystkim absolwentów liceum, swoich ukochanych ostatnich słuchaczy. Gratulując im ukończenia szkoły  średniej, powiedział:

            „Tak niedawno żeśmy się spotkali, a już pożegnania nadszedł czas …”                  Nastąpił ten uroczysty,  długo oczekiwany przez obecnych tu absolwentów naszej szkoły, dzień a właściwie wieczór radosny. Dla mnie osobiście praca z tą grupą była przyjemnością. Wasza praca, drodzy Państwo, wsparta moim doświadczeniem, dała wyniki,  z których możemy być dumni. I to jest wielka radość, którą wynoszę z dzisiejszego spotkania. Serdecznie gratuluję ukończenia szkoły średniej. 


Wystąpienie pana Stefana Modrzejewskiego było wzruszające także z innego powodu, stanowiło piękne pożegnanie z kolegami i słuchaczami będąc najlepszym podsumowaniem dotychczasowej pracy pedagogicznej nauczyciela w Zespole Szkół STO w Raciążu. Zgromadzeni usłyszeli między innymi:


Pozostaje element smutniejszy, gdyż pożegnania są trudne. Jednak wszystko ma swój początek i musi mieć koniec. W związku z zakończeniem mojej pracy pedagogicznej w Zespole Szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Raciążu składam serdeczne podziękowania dyrekcji, nauczycielom, wszystkim pracownikom, słuchaczom i uczniom  za wspólnie spędzony czas, za serdeczną atmosferę we wzajemnych kontaktach. Praca w tej szkole była dla mnie kolejnym etapem wspaniałej przygody zawodowej, dała mi dużo satysfakcji i zadowolenia. Zachowam w pamięci wszystkie piękne chwile, w których mieliśmy okazję wspólnie pracować i spotykać się. Życzę wszystkim zdrowia, wszelkiej pomyślności i dużo codziennej radości.

Przemówienie zakończyło się apelem do zebranych, by cieszyli się każdą chwilą życia, delektowali się nim i czerpali z niego wszystko, co najlepsze.

I pamiętajcie Drodzy Państwo, że :
„Nie ma co patrzeć na swą kartę zdrowia,
Tylko łykać życie i się delektować.
Brać wszystko, co jeszcze do wzięcia zostało,
Póki posłuszeństwa nie odmówi ciało.”
Cieszcie się każdym dniem!
Kocham Was wszystkich!
Bądźcie szczęśliwi!
           
Najważniejszym i szczególnie doniosłym momentem zakończenia roku było wręczenie świadectw absolwentom. Każdy z nich otrzymał prezentację multimedialną o szkole. Osoby z najlepszymi wynikami w nauce otrzymały dodatkową nagrodę rzeczową – pendrive z audiobookiem, co jest kolejnym dowodem na nowoczesność Zespołu Szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego STO w Raciążu. 







Najwyższe średnie ocen osiągnęli:
I miejsce:
1.      Grzegorzewska Marzanna (4,27)
II miejsce:
1.      Kowalewska Alicja (4,0)
2.      Osmańska Agnieszka (4,0)
3.      Naguszewski Mirosław (4,0)
III miejsce:
1.      Dębkowska Katarzyna (3,91)
2.      Kowalewska Weronika (3,91)
Po odebraniu świadectw przedstawiciele klasy, pan Marek Wiejski i pani Małgorzata Ziółkiewicz podziękowali dyrekcji i nauczycielom za życzliwość, zrozumienie, wsparcie oraz motywowanie ich do nauki ofiarując im kwiaty. Zakończenie roku uczczono symboliczną lampką szampana.



Podczas uroczystości panowała podniosła atmosfera, co było bardzo miłym zaskoczeniem dla samych absolwentów szkoły, którzy nie mogli uwierzyć, że już nastąpił koniec kolejnego, a zarazem tak bardzo ważnego etapu w ich dotychczasowym życiu.
Urzekający wystrój wnętrza Karczmy Retro, miła obsługa, a także przepyszne jedzenie sprawiły, że impreza przeszła do historii, jako niezwykle udana. Była doskonałą okazją do spotkania z przyjaciółmi. Absolwenci świetnie bawili się na parkiecie tańcząc w rytm znanych przebojów.





To już ostatnia uroczystość w tym gronie, przeżywana przez całą społeczność szkolną. Każdy z tegorocznych absolwentów na stałe zapisał się w historii szkoły, współtworzył ją zostawiając kawałek siebie, fragment własnej biografii, swoje przyjaźnie oraz sympatie, marzenia i tęsknoty, radość sukcesów oraz wielkie, naprawdę wielkie emocje.




Zakończenie roku w Społecznym Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych to dzień szczególny, pełen wrażeń i wspomnień. Mamy nadzieję, że na zawsze zapadnie w pamięć absolwentów. Być może po latach z „łezką w oku” wspominać będą tych, którzy zachęcali ich do zgłębiania nieprzebranej księgi wiedzy: dyrekcję, troskliwych nauczycieli, wychowawczynię oraz swoich przyjaciół i kolegów ze szkolnej ławy.   




Ostatecznie Społeczne Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych ukończyło 19 absolwentów, wśród których byli:

1.      Bogdańska Monika
2.      Ceremański Daniel
3.      Chądzyńska Agnieszka
4.      Cieślińska Alicja
5.      Dębkowska Katarzyna
6.      Dobrosielska Agnieszka
7.      Falkiewicz Aneta
8.      Grzegorzewska Marzanna
9.      Karwowska Małgorzata
10.  Kowalewska Alicja
11.  Kowalewska Weronika
12.  Laskowska Anna
13.  Naguszewski Mirosław
14.  Osmańska Agnieszka
15.  Panak Grzegorz
16.  Ptasik Anna Wiesława
17.  Skierkowski Wojciech
18.  Wiejski Marek
19.  Ziółkiewicz Małgorzata
Serdecznie gratulujemy wszystkim absolwentom wytrwałości, sukcesów oraz dalszego rozwoju edukacyjnego.
Ukończenie Społecznego Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych przez 19 absolwentów jest powodem do dumy, zarówno dla dyrekcji, jak i uczących w naszej placówce edukacyjnej pedagogów, których ciężka praca i zaangażowanie przyniosły zamierzone efekty. To właśnie dzięki nim, osobom dla których kształcenie nowych pokoleń jest pasją, zdeterminowanym w przekazywaniu wiedzy, sumiennym, odpowiedzialnym, stawiającym na pierwszym planie słuchaczy, ich problemy i potrzeby, udało się osiągnąć tak wiele.
Ogromne znaczenie miała tu wszechstronna wiedza, doświadczenie i umiejętności naszych nauczycieli, którzy mimo wielu obowiązków potrafili znaleźć czas na rozmowę ze swoimi uczniami i wyjaśnianie im niezrozumiałych kwestii, gdy zaistniała taka potrzeba. Dyrekcja szkoły serdecznie dziękuje wszystkim pedagogom i ma nadzieję na dalszą, równie owocną współpracę w przyszłości.
Kadra Pedagogiczna:
1.      mgr Janina Pieczura – język polski
2.      mgr Stefan Modrzejewski – język rosyjski
3.      mgr Monika Czyżyk – język angielski
4.      mgr Jolanta Wiśniewska – historia i wiedza o społeczeństwie
5.      mgr Beata Dziemian – matematyka
6.      mgr Teresa Wrzosek – geografia
7.      mgr Andrzej Kowalski – fizyka
8.      mgr Aneta Kowalska – chemia
9.      mgr Ewa Drozdowska – biologia
10.  mgr Łukasz Palmowski – geografia i podstawy przedsiębiorczości
11.   mgr inż. Krzysztof Kuskowski – informatyka